İrlanda da Alışveriş

İrlanda'da Alışveriş Yapılabilecek Yerler

İrlanda’da alışveriş yapmak oldukça keyiflidir.  Ancak ne alacağınız tabi ki önem taşıyor. Örneğin giyim ya da ev tekstili alış verişi yapmak isterseniz İrlanda’da en ucuz yer Penneys denilen mağazadır. İrlandalılar genellikle giyim alış verişlerini buradan yapar. Gerçekten çok uygun fiyatlara güzel şeyler bulabilirsiniz.

Eğer İrlanda’da yiyecek alışverişi yapacaksanız Lidl, Aldi ve Tesco İrlanda’nın en ucuz marketleridir. Bu marketlerde hemen hemen aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. 

Eğer İrlanda’da hediyelik alacaksanız bir çok hediyelik eşya mağazası vardır. Temple Bar denilen bölge turistik olduğu için İrlanda ile ilgili  bir çok şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca Carrolls denilen mağaza zincirinde İrlanda’ya ait bir çok hediyelik bulabilirsiniz.

 

İrlanda'da Market Alışverişi

 

İrlanda'da Alışveriş Merkezleri

Bunun dışında eğer Dublin’de alışveriş yapacaksanız O'Connell Street üzerinde bir çok mağaza bulabilirsiniz. Ayrıca Henry Street üzerinde de alış veriş merkezleri bulabilirsiniz . Jervis ve Ilac Shopping Center bu cadde üzerinde bulunur. Grafton Street ise yine Dublin’deki alış veriş caddeleri arasındadır. Bu söylediğimiz yerlerin her biri yürüme mesafesindedir. Yani İrlanda’da alışveriş yapmak isterseniz çok uzaklaşmadan bir çok yer bulabilirsiniz.

Dublin şehrindeki mağazalar genellikle Pazartesi-Cumartesi günleri arasında, saat: 09.00-18.00 arasında açıktır. Dükkanların birçoğu ise, akşam saat 20.00 kadar açık kalırlar.

 

İrlanda'da Kıyafet Alışverişi

 

İrlanda'da Alışveriş Yapılabilecek Yerler

İrlanda insanı alışveriş yapmayı, sohbet etmeyi ve kahve içmeyi oldukça sevmektedirler. Yani İrlanda’da her şehir ve kasabaların etrafında kafeler, barlar, ilginç butikler ve mağazalar ile büyük markaları yan yana bulabilirsiniz. Bu markaları bol bol bulabileceğiniz en önemli yerlerden ikisi de Graftoon Street ve Henry Street'dir.

 

Grafton Street

Burası, İrlanda’nın önde gelen alışveriş yerlerindendir. Araçların girmediği bir yaya bölgesidir ve cadde boyunca: Body Shop, Mark&Spencer ve Laura Ashley gibi tanınmış mağazaların şubelerini bulabilirsiniz. Ayrıca, yine bu cadde üzerinde yüksek gelir gurubuna hitap eden “Brown Thomas”, "Louis Vuitton" gibi mağazalar da görülür.
Caddenin yukarı kısmında, 3 katlı “St Stephen’s Green Shopping Centre” bulunur. Bu alışveriş merkezinin otantik tasarımı sayesinde komple camla çevrili çatı katında alışveriş yapılabilir ve bahçe manzaralı kubbesinin altındaki restoranlarda akşam yemeği yiyebilirsiniz.

 

 

Henry Street

Cadde üzerindeki “Jerwis Centre” denilen alışveriş merkezinde hepimizin aşina olduğu birçok mağaza bulunmaktadır.
Yine bu cadde üzerinde bulunan “ILAC Centre” birçok giysi mağazasının yanı sıra İrlanda giysileri satan “Dunnes Stores”a ait büyük bir mağaza ve yemek yerleri bulunmaktadır.
Caddenin, Mary Street ile kesiştiği ve Dublin Northside bölgesi olarak belirlenen yer, popüler bir alışveriş merkezidir. Burada, Asya, Afrika ve Ortadoğu yiyecek ve baharat ticareti ve birçok etnik dükkan bulabilirsiniz.

 

 

İrlanda'da Hediyelik Alışveriş

Hemen hemen hepimiz yurtdışı tecrübesi yaşadığımızda geri bıraktığımız sevdiklerimize hediyelik eşyalar almak istiyoruz. Peki İrlanda'dan sevdiklerimize hediye ne alabiliriz? Nereden hediye alabiliriz? Sizler için birkaç öneri hazırladık;

İrlanda’nın hemen hemen her yerinde Carols Irısh Gifts mağazalarını görebilirsiniz. Bu mağazalarda aklınıza gelebilecek bir çok hediyeyi bulabilirsiniz. İrlanda'yı temsil eden kıyafetleri ev eşyaları, çikolatalar, oyunlar gibi bir çok seçenek mevcut. Ayrıca Carols Irish Gifts mağazalarının bazı yerlerde Qutlet mağazaları da mevcut. Yani bu outlet mağazalardan diğer mağazalara kıyasla daha uygun fiyatlı hediyeler alabilirsiniz.

Ayrıca İrlanda viskileri de alınabilecek hediyelik eşyalar arasında bulunuyor. İrlanda viskilerini Irısh Viski Museum'dan alabilir ya da hediyelik eşya dükkanlarından da alabilirsiniz. Bunun yanı sıra sevdiğiniz birisi için seçebileceğiniz en güzel hediyelik eşya da tabi ki Claddagh yüzüğü. Bu yüzük aşkı, sadakati ve dostluğu temsil eden geleneksel İrlanda Yüzüğü olarak biliniyor.

 

 

İrlanda'da 2. El Eşya Alışverişi

İrlanda’da kullanmadığınız eşyaları satmanın en kolay ve rahat yolu Adverts.ie isimli web uygulaması. Hem web üzerinden hem de mobil telefonlar üzerinden ulaşıp kolayca ilan açabiliyorsunuz. Aynı zaman da kendiniz de eşya satın alabiliyorsunuz.

Herhangi bir eşyanızı satışa koymadan önce, Adverts’teki 2. el fiyatlarını karşılaştırıp, pazarlık yapabileceğiniz bir tutarda karar kılmalısınız. Ürününüz yayına çıktıktan sonra ek bilgi talep edenler olabilir. Onlara hızlı ve nazik bir şekilde cevap vermeniz, ilanınızı üst sıralara taşıyacaktır. Bazıları da ürününüze bir fiyat teklifi verecektir, kabul ederseniz iletişime geçebiliyorsunuz. Kabul etmezseniz, “Reply” tuşuna basarak gerekçesiyle birlikte ret cevabı vermeniz çok önemli. Aksi takdirde ilanınızla ilgilenmediğinizi veya sahte bir hesap olduğunuzu düşünebilirler. Fiyat konusunda anlaşmanızın ardından, belirleyeceğiniz bir yerde buluşup satışı gerçekleştiriyorsunuz.

"Adverts.ie", "Gumtree" ve "Donedeal.ie" gibi uygulamalardan ihtiyacınız olan 2. el eşyalara ulaşabilir daha sonra size uygun olanını seçip uygun fiyata alabilirsiniz.

 

 

İrlanda'da Elektronik Alışverişi

İrlanda'da elektronik eşyalar diğer Avrupa ülkelerine göre çok ilgi odağı olmasa da tabii ki elektronik eşya alabileceğiniz birçok mağaza ve websitesi bulunmakta. İrlanda insanı için önemli olan şey elde olan ürünün son model olması, en iyi olması değil, önemli olan iş görmesi ve kullanılan amaca uygun olması. Bu sebeple İrlanda'ya gittiğinizde kendi elinizden Iphone 11 telefon varken orada daha bir çok kişide özellikle İrlanda halkında Iphone 4-5 modellerini kullandıklarını gördüğünüzde şaşırmayın deriz.

Arnotts.ie mağazasından örnek olabilmesi için birkaç elektronik eşyanın güncel fiyatlarını sizler için hazırladık;

 • Apple, Iphone SE, 128 GB - 549.95€
 • Apple, Iphone SE, 64 GB - 499.95€
 • Apple, Iphone 11 Pro, 64 GB - 1179€
 • Samsung, Galaxy S10+, Prism Black - 1019€

 

 ** Bu fiyatlar Temmuz 2020 tarihine aittir!

 

Galeri

Danışmanımız Ahmet Görbil sizler için Lidl mağazasını geziyor. Fiyatlar ortalama üsteki gibi olsada, fiyatları bizzat görmeniz elbette daha tatmin edici olacaktır.

 

** İrlanda'da yaşam masrafları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın!

** İrlanda 2020 yılı dil okulu fiyatları için tıklayın!

 

Göz At;

 1. Sıkça Sorulan Sorular
 2. İrlanda'da Faydalı Uygulamalar
 3. İrlanda'da Yüksek Lisans
 4. İrlanda'da Üniversite Okumak
 5. İrlanda'da Burs İmkanları
 6. İrlanda'da Eğitim
 7. İrlanda'da Work and Study

 

egitim irlanda biz sizi arayalim

egitim irlanda goruntulu danismanlik

Ekran_Alıntısı.PNG

ogrenci izlenimleri irlanda dil okulu

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 789 13 57 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.