İrlanda'da Foundation Programları

İrlanda'da Foundation Programı

İrlanda’ya üniversite eğitimi almaya giden İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrencilerin Foundation yani hazırlık eğitimi almaları gerekmektedir. Öğrenciler foundation programı'nda İngilizce seviyelerini geliştirirler. Bununla beraber öğrenciler üniversitede eğitim alacakları programlara da hazırlanırlar. Foundation programında öğrencilere bölümlerine göre ihtiyaçları doğrultusunda sosyal bilimler, fen ve matematik gibi alanlarda tamamlayıcı dersler verilir. Öğrenciler bu tamamlayıcı derslerin yanında okumak istedikleri bölümlere göre de hazırlık dersleri alırlar. Gelin birlikte Foundation Programı nedir daha detaylı inceleyelim!

 

 

Foundation Programı Nedir?

Ortaöğrenimini İrlanda dışında tamamlamış öğrencilerin İrlanda'da üniversite eğitimine hazırlanmaları için İrlanda’ da lise öğrencilerinin almış olduğu fakat Türkiye vb. gibi ülkelerde verilmeyen bilgilerin öğretilmesini hedefleyen eğitim programlarıdır. Foundation kelime anlamı itibariyle “temel, esas” anlamına gelmektedir. Foundation Program da İrlanda’ da her öğrenciye verilen temel eğitimin uluslararası öğrencilere de aktarılmasını hedefler. Kendi ülkemizdeki eğitim sisteminde nasıl bazı kısayollar, sürdürülegelmiş basit formüller varsa aynısı İrlanda eğitim sisteminde de mevcuttur. Bu nedenle her yüksek öğrenim kurumu bu temel eğitimi aday öğrencilerine vererek onların en kısa sürede başarılı bir şekilde eğitime ve muhatap olacakları topluma adapte olmalarını hedefler.

Türkiye’ de liseden mezun olan öğrenciler için üniversite başvurularında öne çıkan en belirleyici kriter lise mezuniyet ortalamasıdır. 4 yıllık bir liseden mezun olmuş ve diploma notu 70 ve üzeri olan her öğrencinin foundation program ya da direk üniversite başvurusu yapma hakkı bulunmaktadır. Direk üniversiteye yerleştirilemeyen her aday için üniversiteler şartlı kabul şansı sunarak ihtiyacına göre 1 ya da 2 dönem boyunca eğitim almalarını ve başarılı olurlarsa üniversiteye geçiş hakkı tanır.

İrlanda’da hemen hemen her üniversite uluslararası öğrencileri için kurmuş olduğu özel enstitülerde 1 akademik dönem(1 sömestr) ya da 2 akademik dönem(2 sömestr) olmak üzere eğitim sağlarlar. International Foundation Program öncelikle aday öğrencilerin eğitim alacakları bölümlere göre tasnif eder. Yani alacağınız eğitim süresi boyunca hedefiniz olan akademik alana göre bölümlere ayrılırsınız. Bu bölümler ise şunlardır;

1- Hukuk, İşletme, Ekonomi, Sosyal Bilimler

2- Mühendislik, Fen ve Sağlık Bilimleri

 

 

Yukarıda bahsettiğimiz her iki bölümün dersleri ve işleyişi hakkındaki açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.

 

Hukuk, İşletme, Ekonomi, Sosyal Bilimler

İrlanda uzun yıllardır İngiliz eğitim eve öğretim ekolünü rol model aldığı için sosyal bilimlerde dünyanın parmakla gösterilir üniversitelerine sahiptir. Academic Journals, Jstor dünyanın sayılı online akademik makale portallarını incelediğinizde yılda 1000 den fazla sosyal bilimler alanında makalenin kaleme alındığını görebilirsiniz.

International Foundation Year Social Science/ Sosyal Bilimler alanında bir programda eğitim alacak aday öğrenciler için zorunlu iki ders bulunmaktadır;

 • Akademik İngilizce
 • Matematik

Bu iki dersi tüm adaylar almak zorundadır. Sosyal Bilimler alanında belirtilen bölümlere başvuranların tamamı bu dersleri ortak alırlar. Zorunlu derslerin yanında alabileceğiniz seçmeli dersler ise şunlardır;

 • İşletme
 • Sosyoloji
 • Ekonomi
 • Siyaset Bilimi

Alanınıza göre belirtilen seçmeli derslerden de alabilirsiniz. Aldığınız derslerin zorunlu/seçmeli olması farketmeksizin başvuru sırasında belirtilen başarı puanını almanız gerekmektedir.

*** International Foundation Year Programı için genellikle geçme notu 100 üzerinden 60/65 olarak değişmektedir.

 

 

Mühendislik, Fen ve Sağlık Bilimleri

Türkiye’ de liseden mezun olmuş adayların özellikle İrlanda gibi Avrupa ülkelerinde kabul olması oldukça zordur. Foundation program işte bu tarz eksiklerimizi kapatmak için devreye giren bir dinamodur. International Foundation Program Mühendislik ve Fen alanında eğitim alacak adaylar için genellikle 2 zorunlu ders bulunmaktadır;

 • Matematik
 • Akademik İngilizce

Bu dersleri başvuran tüm adayların alması zorunludur. Fen alanında eğitim alacak tüm adaylar ortak derslere birlikte katılmaktadır. Zorunlu derslerin yanında seçmeli ders olarak alabileceğiniz dersler ise şunlardır;

 • Fizik
 • Kimya
 • Biyoloji

Gibi seçmeli dersler alabilirler. Zorunlu derslerin yanında seçmeli derslerden de alan öğrenciler mutlaka bu derslerden de başarılı olmak zorundadır.

 

 

Aşağıda Foundation programını başarı ile tamamladıktan sonra geçiş yapabileceğiniz bazı örnek bölümleri görebilirsiniz;

 

Sosyal Bilimler Mühendislik ve Fen Bilimleri
Antik Tarih ve Arkeoloji ve Tarih Biokimya
Eskiçağ Tarihi ve Arkeolojisi Botanik
Eskiçağ Tarihi ve Arkeolojisi ve Rusça Kimya
Küresel iş Moleküler Modellemeli Kimya
İşletme ve Hukuk Bilgisayar Bilimi
Ticari ve Lehçe / Rusça Bilgisayar Bilimi ve İşletme
İşletme, Ekonomik ve Sosyal Çalışmalar Mühendislik
Klasik Medeniyet ve Sanat ve Mimarlık Tarihi Yönetim ile Mühendislik
Klasik Medeniyet ve İtalyanca Çevre Bilimi
Klasik Diller ve Sanat ve Mimarlık Tarihi Genetik
Klasikler, Eskiçağ Tarihi ve Arkeoloji Coğrafya
İngilizce Çalışmaları Yerbilimleri
İngiliz Edebiyatı ve Klasik Medeniyet İnsan Genetiği
İngiliz Edebiyatı ve Klasik Diller Yönetim Bilimi ve Bilgi Sistemi Çalışmaları
İngiliz Edebiyatı ve Tarihi Matematik
İngiliz Edebiyatı ve Sanat ve Mimarlık Tarihi Tıbbi Kimya
İngiliz Edebiyatı ve Rusça Mikrobiyoloji
İngiliz Edebiyatı ve Film Çalışmaları Moleküler Tıp

Film Çalışmaları ve Tarih

Nanobilim

 


**Her şey yoluna girdiğinde İrlanda'ya gelmeyi düşünüyorsanız buraya tıklayıp, İrlanda'da dil okuluna gelene 1 ay online İngilizce eğitimi hediye kampanyamızdan siz de yararlanın!

  


 

Göz At;

 1. Karantinada Yapılabilecekler
 2. Ücretsiz Online İngilizce Dersi
 3. İrlanda'da Korona Virüsü
 4. ISI Dil Okulu Online Eğitim Programı
 5. İrlanda'da Dil Okulu
 6. İrlanda'da Eğitim
 7. İrlanda Dil Okulu Kampanya

 

egitim irlanda biz sizi arayalim
 
egitim irlanda goruntulu danışmanlık
 
ogrenci izlenimleri irlanda dil okulu

 
 

 

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 789 13 57 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.