İrlanda'da Sağlık Sistemi

İrlanda’da Sağlık

İrlanda’da sağlık harcamaları Türkiye’ye oranla pahalıdır. Bu yüzden İrlanda’ya gelmeden önce sağlık kontrolünden geçmenizi tavsiye ediyoruz :) Kapsamlı sigortalar hariç, seyahat sağlık sigortaları ayakta tedavi masraflarınızı karşılamamaktadır. Şirketler çalışanlarına özel sağlık sigortası sunmaktadır. Bu sigorta muayene ve tedavinin belli bir kısmını karşılarken, ilaç ücretlerini karşılamamaktadır.

Eğer İrlanda’da tedavi olmak istiyorsanız ve para konusuna önem vermiyorsanız sağlık sistemi gelişmiştir.  İrlanda’nın başkenti Dublin’de ve diğer şehirlerde bir çok hastane vardır. Tıbbi yardıma ihtiyacınız olduğunda hastanelere gidebilirsiniz. 

İrlanda’nın halkı genelde büyük rahatsızlıkları olmadığı sürece eczanelere gitmektedir. Bu yüzden siz de İrlanda’da önemli rahatsızlık geçirmediğiniz sürece eczanelerden sağlık danışmanlığı alabilirsiniz. 

Dublin’de şehir merkezine en yakın konumda bulunan St. James’ Hospital: James’s Street, Dublin 8 adresindedir. Şehir merkezinden Red Line Luas Tramvay hattıyla kendi adını taşıyan durağında inerek ulaşabilirsiniz.

İrlanda sağlık sistemi kamu ve özel hizmetlere ayrılmıştır. Her iki hizmet de kamu ve toplum sağlığı hizmetlerinden sorumlu Sağlık Hizmetleri Yöneticisi (SEÇ) tarafından sağlanmaktadır.

 

irlanda-saglik.jpg

 

İrlanda'da Sağlık Sistemi - Sağlık Ocağı Mantığı 

Bir Pratisyen Hekim (GP), ameliyathanesinde (ofisinde) veya hastanın evinde insanlara sağlık hizmetleri sunan bir doktordur. Tıbbi Kartınız veya GP Ziyaret Kartınız yoksa bu hizmet için ödeme yapmanız gerekecektir.

İrlanda'da GP hizmetleri için belirlenmiş bir ücret yoktur. Maliyetleri kontrol etmek isterseniz, doğrudan yerel ameliyatınıza başvurun. Şu anda, ziyaret başına ücret yaklaşık 60 € 'dur.

 

Halk Sağlığı Merkezleri

“Normalde ikamet ediyorsanız”, ücretsiz veya İrlanda hükümeti tarafından sübvanse edilen bir dizi kamu sağlığı hizmetine erişebilirsiniz. Genellikle, en az bir yıl burada yaşıyorsanız veya en az bir yıl İrlanda'da yaşamak istiyorsanız, “olağan ikamet” olarak kabul edilirsiniz.

Kamu sağlık sisteminde iki tür hasta vardır:

Kategori 1 - Tıbbi Kartlı Kişiler (halk sağlığı hizmetlerine tam erişim hakkı)
Kategori 2 - Tıbbi Kartsız Kişiler (halk sağlığı hizmetlerine sınırlı erişim).

 

irlanda-saglik-doktor.jpg

 

İrlanda'da muayene ücretleri & Acil servis

Sağlık merkezlerinde bir doktor tarafından muayane edilme ücreti 50-60 Euro civarındadır. Doktor sayısının az olması nedeniyle Acil servis, adının aksine oldukça yavaştır. Acilde bekleme süresi ortalama 3 saattir. Acil bakım ücreti ise 100 Euro'dur. Şayet durumunuz gerçekten acil değil ise hastanelerin acil servisine gitmenizi tavsiye etmiyoruz.

Maalesef İrlanda'da nöbetci eczane kavramı da Türkiye'dekinden farklıdır. Normal eczaneler akşam 6-7 gibi kapanırken, İrlanda'da nöbetçi eczaneler sadece 11'e kadar açıktır. Şayet belirli bir rahatsızlığınız varsa doktor reçeteniz ile birlikte ilaçlarınızı gelirken İrlanda'ya getirmenizi tavsiye ediyoruz.

 

irlanda-saglik-sistemi.jpg

 

İrlanda Öğrenci Sağlık Sigortası

İrlanda'da sağlık sigortası özellikle öğrenciler için oldukça önemlidir. İrlanda'ya gelirken İrlanda'da kalmayı planladığınız toplam süre boyunca seyahat sağlık sigortanızı kesinlikle yaptırmanızı öneririz. Okuldan da zorunlu olan sağlık sigortasını zaten yaptıracağınız için tedavi olduğunuzda ya da beklenmedik bir durumla karşılaştığınızda çok yüksek ücretler ödemeniz söz konusu olabilir. Fakat sağlık sigortanız olduğu takdirde hastaneye ve tedavinize bağlı olarak değişmek ile birlikte ya hiç ya da masrafların belirli bir kısmını karşılarsınız.

 

irlanda-saglik-hastane-sistemi.jpg

 

İrlanda’da Güvenlik

İrlanda suç oranları açısından Avrupa’da en güvenli ülkelerden biridir. Burada polislere GARDA adı verilmektedir. İrlanda’da farklı olarak Garda’lar silah taşımazlar. Garda’nın amacı daha huzurlu ve mutlu bir İrlanda oluşturmaktır. İrlanda’ya geldiğinizde Gardaların ne kadar dosthane yaklaştığını göreceksiniz.

İrlanda’da hırsızlık, yan kesicilik gibi suçlar oldukça az görülmektedir. Yine de İrlanda’ya geldiğinizde özellikle turistik bölgelerde değerli eşyalarınıza sahip çıkmanızı tavsiye ederiz. İrlanda'da dışarda gezerken yanınızda kimlik bulundurma zorunluluğu yoktur. Özellikle pasaportunuzu geldiğinizde güvenli bir yere koymanızı ve yanınızda dolaştırmamanızı tavsiye ediyoruz.

İrlanda ACİL Telefon Numarası: Polis (GARDA), Yangın, Ambulans için: 999 ve 112 numaralarını arayabilirsiniz.

Bu hatları aradığınızda önce sizi merkezi bir sistem karşılamaktadır.  Şehir olarak konumunuzu söylediğinizde sizi en yakın kuruluşa yönlendirmektedirler.

 

Göz At;

  1. İrlanda Gezi Rehberi
  2. İrlanda Para Birimi ve Ekonomisi
  3. İrlanda Nufusu
  4. İrlanda'da Eğitim
  5. İrlanda İnsanları
  6. İrlanda'da Yaşam
  7. İrlanda'da Dil Okulu
  8. İrlanda'da Dil Eğitimi
  9. İrlanda'da Work and Study

 

egitim irlanda on kayit

ogrenci izlenimleri irlanda dil okulu

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 789 13 57 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.