İrlanda-da-iş-bulmak

İRLANDA’DA NASIL İŞ BULUNUR?

İrlanda’ya geldiniz ve doğal olarak bir düzen kurup, burada para kazanmak istiyorsunuz. Eğer Work & Study programı ile 25 hafta İrlanda’da dil okuluna gelmişseniz neden olmasın!! Haftalık 20 saat çalışma izniniz ve 9.55 euro asgari ücretle aylık oratalama 800 euro kazanabilirsiniz.

Work & Study programı hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz!!

Bir konu hakkında araştırma yaparken bilen birinden tavsiye almak her zaman daha faydalı. Bu nedenle Eğitim İrlanda İstanbul ofisimizde şu an sizlere danışmanlık veren Tolga Solak'ın deneyimlerinden yola çıkarak  "İrlanda'da Nasıl İş Bulunur" başlığı altında harika bir yazı hazırladık.

Tolga Solak'ın "Sıfır İngilizce ile Oscars'ta Work &  Study" macerasını okumak için buraya tıklayın!!

 

İrlanda’da Part-Time olarak çalışılabilecek iş imkanlarına örnek olarak;

  • Garsonluk, Floor Staf (kat görevlisi),
  • Cashier (kasiyer),
  • Kitchen Porter (bulaşık işleri),
  • Satış Temsilciliği,
  • Bartender (Barmen),
  • Turist Danışma (tourist information), Promoter,
  • Baby-sitter (çocuk,bebek bakıcısı),
  • Housekeeping (otel temizlik ve bakımı)

vb işler, öğrencilerin iş ararken yönelebilecekleri part-time iş olanaklarıdır.

 

İş ararken dikkat edilmesi gerekenler;

1)CV Hazırlama

Evraksal işlemler (GNIB, PPS ve Banka Hesabı) hallettikten sonra basit bir CV oluşturmalısınız. Eğer Türkiye’de profesyonel olarak çalıştıysanız, bunları özgeçmişinize ekleminize çok gerek yok. Daha basit iş kollarını, öğrencilik hayatınızda eğer yaptıysanız cafe, restaurant vb. tecrübelerinizi yazmanız çok daha mantıklı olacaktır. Cv hazırlama ile ilgili olarak İrlanda’ya vardıktan sonra Dublin ofisimizden destek alabilir, örnek Cv veya Cv’mi nasıl hazırlarım sorunusun cevabını alabilirsiniz. Ayrıca bazı İngilizce kurslarında bununla ilgili etkinlikler olabiliyor. Onlara katılabilirsiniz.

mulakat

 

2)İş Görüşmeleri

Cv’niz hazırladıktan sonra iş başvurularına giderken özgüvenli ve girişken olmak en önemli noktalardan biridir. Kimse sizlerden süper İngilizce konuşmanızı beklemiyor ve İrlanda’da dil eğitimi alan öğrencilerin part-time iş arayışları olduğu herkes tarafından biliniyor. Elinizde CV’niz ile işyerlerine girin ve “Cv’mi bırakmak istiyorum, çalışmak için tüm evraklarım hazır ve iş arıyorum” diyebilirsiniz. Çekinmenize gerek yok.

 

3)CV'nizi Doğru Kişiye Teslim Etmek

Girdiğiniz iş yerlerinde Cv’nizi bırakacağınız kişi büyük ihtimal sizin gibi bir çalışan öğrenci arkadaşımız olabilir ve CV’niz bir yere bırakılıp, unutulabilir. Bunun için ilk konuşacağınız kişiye “Eğer işletme sahibi/patron burada ise hemen görüşebilirim ve işe başlayabilirim” diyebilirsiniz. Emin olun etkili olacaktır.

 

4)CV'ye Hakim Olmak

Cv’nizi bıraktıktan sonra yapmamız gereken beklemektir. Şansınız yaver gitmesi ile iş görüşmesine çağırılabilirsiniz. İş görüşmesinde kendinizi tanıtabilmeli, Cv’nize yazmış olduğunuz detayları konuşabilmelisiniz.

 

5)Deneme Süreci

İşe kabulden sonra “deneme süreci” dediğimiz süre size teklif edilebilir. Bu süre kısa olmakla beraber 4-5 saat olabilir. Bunu çekinmeden kabul etmelisiniz.

 

6)Sosyal Çevre

Ayrıca iş arama sürecinde İrlanda’da edineceğiz çevre çok önemli noktalardan birisidir. Sınıf arkadaşlarınız, sizden daha önce gitmiş olan kişilerin sizlere yararı olacaktır.


Bol Şans

egitim irlanda on kayit

ogrenci izlenimleri irlanda dil okulu

 

 

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 789 13 57 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.