Bray Kasabası

İrlanda'nın Wicklow şehrinin Bray adlı kasabası Dublin şehir merkezine toplu taşımayla 1 saat uzaklıktadır. Konaklama ve yaşam fiyatlarının büyük şehirlere göre daha uygun olması nedeniyle öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

 

Bray Nerededir?

Bray İrlanda, Wicklow'un kuzeyinde bir sahil kasabasıdır. Doğu kıyısında Dublin şehir merkezinin yaklaşık 20 km güneyinde yer almaktadır. Nüfusu 32.600'dür ve nüfusu, onu İrlanda'nın en büyük dokuzuncu kentsel alanı haline getirmektedir.

 Bray nerededir

 

Bray bir tatil kasabası ve Dublin'e olan yakınlığı sayesinde turistler ve günübirlikçilerin uğrak yeri haline gelmiştir. Bray, Ardmore Stüdyolarına ev da sahipliği yapıyor. Bray ve Dublin arasındaki ulaşım tren ve otobüs ile sağlanmaktadır.

 

Bray Tarihi

Ortaçağda Bray kıyı bölgesi doğrudan Dublin Kalesi'nden İngilizler tarafından yönetiliyordu. 17. ve 18. yüzyıllarda, Bray küçük bir manastır köyüydü, ancak 18. yüzyılın ikinci bölümünde Dublin’in orta sınıf halkı Bray'e taşınmaya başladı.

İrlanda'da ilk yapılan Dublin ve Kingstown Demiryolu, 1834'te açıldı ve 1854'te Bray'e kadar uzatıldı. Demir yolunun gelişiyle birlikte, Bray bir sahil tesisi haline geldi. Sahil yakınlarında oteller inşaa edildi. Demiryolu girişimcisi William Dargan, Türk hamamlarını geliştirdi; 1980'lerin ortalarında, yabancı seyahat tatilciler için bir seçenek haline geldi.

 

Bray Konumu

Bray Dublin’in güneyinde yer almaktadır. Shankill, County Dublin kuzeyde, Greystones, County Wicklow güneydedir. Enniskerry köyü, kasabanın batısında, Wicklow Dağları'nın eteklerinde yer alır. İnsanlar burada yelken, kürek ve yüzme gibi sporlara katılırlar. Plaj ve sahil şeridi turistler tarafından sık sık ziyaret edilir.

 

Bray

 

Ulaşım

Hem Dublin'e, hem de Wicklow ve Wexford ‘da toplu taşıma araçları hizmet vermektedir. Bray, kuzeyde Malahide ve Howth'a ve güneyde Greystones'a uzanan DART Ağı üzerindedir. Kasaba ayrıca Iarnród Éireann InterCity ve kuzeyde Dublin şehir merkezindeki Connolly İstasyonu'na ve daha sonra Drogheda ve Dundalk'a bağlanan banliyö demiryolu ağındadır. Güneyde, demiryolu hattı Rosslare Europort'a ulaşmadan önce Arklow ve Gorey'den geçiyor. Bray'nin tren istasyonu, 1916 Paskalya Yükselişi'nin idam lideri Edward Daly'den alınmıştır. Bray İstasyonu 10 Temmuz 1854'te açıldı.

Altı otobüs şirketi Bray'den geçer: Dublin Otobüsü, Go-Ahead İrlanda, Éireann Otobüsü, Finnegan'ın Bray, Aircoach ve Glendalough'a St. Kevin Otobüs Servisi. Dublin Otobüsü ve Go-Ahead İrlanda, şehir içinde NTA adına hizmet veren iki ana otobüs operatörüdür. Kasabaya hizmet veren otobüs servisleri arasında Bray'in hemen güneyinde Ballywaltrim ile UCD ve Dublin şehir merkezi arasındaki Heuston İstasyonu'na hizmet veren 145 yer alıyor. Şehre hizmet veren diğer rotalar arasında 45A / B, 84 / A, 84N, 155, 184 ve 185 bulunmaktadır. Finnegan's Bray, Dublin'den gece bağlantısı hizmeti de sunmaktadır. Aircoach, Dublin Havaalanı'na çift yönlü servis hizmeti vermektedir.

 

bray ulaşım

 

Bray Havaalanı


Dublin Havaalanı'na batıdan geçen M50 ile Dublin Havaalanı'na ulaşılabilir. AirCoach, Bray'de Dublin Havaalanı'na çift yönlü iki duraklıdır. Newcastle Havaalanı, Bray'in güneyinde kısa bir mesafede bulunan en yakın özel havaalanıdır.

Bray airport

 

Turistik yerler

Bray, oteller ve pansiyonlar, mağazalar, restoranlar ve akşam eğlenceleri ile köklü bir tatil beldesidir. Kasaba ayrıca bir dizi festival etkinliğine de ev sahipliği yapıyor.

Kasabanın çevresinde iki golf sahası, bir tenis kulübü, balık tutma, yelken kulübü ve binicilik kulüpleri bulunmaktadır. Bray'in diğer özellikleri eğlence salonları ve Ulusal Deniz Yaşamı Merkezi'dir. 1,6 km'den (0,99 mi) daha uzun bir kumsal ve shingle plajına sahiptir. Kıyıdan 241 m yükselen Bray Head, dağ ve deniz manzarasına sahiptir. Kafanın tepesindeki beton haç, 1950'de inşa edildi.

Bray, yürüyüşe çıkanlar için bir üs olarak kullanılıyor ve sessiz kuğu kolonisi ile limandan güney ucundaki Bray Head üssüne uzanan bir mil uzunluğa sahip bir gezinti yoluna sahip. Ayrıca Bray Head boyunca 7 km Cliff Walk, Greystones'a çıkıyor.

Cliff walk bray

 

Ocak 2010'da Bray, 60 kasaba ve şehrin 2009 İrlanda Çöplere Karşı İş Dünyası (IBAL) anketinde "İrlanda'nın en temiz kasabası" seçildi

Bölgedeki turistik yerler arasında (yaz aylarında halka açık olan) Elizabethan konağı Killruddery House, ve Bray Head'deki (birkaç yürüyüş parkuru olan) tepe ve burun bulunmaktadır. Ulusal anıt olarak adlandırılan bir ortaçağ kilisesi olan Raheen-a-Cluig, Bray Head'in kuzeyinde yer almaktadır. Bölgedeki diğer dini yerler ve kiliseler arasında Fassaroe Haçı, Kutsal Kurtarıcı Kilisesi, Bray Mesih Kilisesi'nin Gotik Revival kiliseleri ve Bray Metodist Kilisesi bulunmaktadır.

 

Festivaller ve etkinlikler

Bray St.Patrick Karnavalı ve Geçit Töreni, Aziz Patrick Günü'nü kutlamak için beş günlük bir karnaval etkinliği yapılır, bu bir geçit töreni ve eğlence festivalidir.

Bray ayrıca her yıl sessiz bir film festivali olan Killruddery Bahçeleri'ndeki Killruddery Film Festivali'ne ev sahipliği yapıyor. Bray Caz Festivali her yıl Mayıs ayında bank holiday haftasında hafta sonu yapılır, caz ve dünya müzik sanatçılarının performanslarını izleyebilirsiniz.

Yıllık Bray Summerfest, Temmuz ve Ağustos aylarında altı haftadan fazla sürmektedir ve ücretsiz eğlence, canlı müzik, marketler, spor etkinlikleri ve karnavalları içermektedir. Manşetlere katılan sanatçılar arasında Mundy, Brian Kennedy ve Mary Black vardır. 2006 yılında Temmuz ayında bu festivlel 60.000'den fazla ziyaretçi katıldı.

Summerfest bray

Hell & Back, Kilruddery Estates'te gerçekleşen bir macera yarışıdır. Bray'den Greystones'a uzanan 10 km'lik Cliff Run, Bray Head Dağı'nın kıyısındaki bir pisttir.

Barlar ve restoranlar


Bray'nin barları ve restoranları arasında kendi biralarını üreten Porterhouse bar bulunmaktadır. Lonely Planet Guide, 2010 yılında Bray'deki Harbor Bar'ı dünyanın en iyi barı seçti. O'Toole ailesi bara üç nesildir sahipti, ancak 2013 yılında Duggan ailesi tarafından satın alındı. Dugganlar ayrıca iki sahil tesisi işletiyorlar, Katie Gallagher's ve Martello, her ikisi de tesis bünyesinde restoranlar içeriyor.

Bray'de bir çok restoran, kafe ve fast food dükkanları bulunmaktadır.

 

Eğitim


Bray bölgesinde ulusal okullar (Saint Cronan'ın Erkek Çocukları Ulusal Okulu gibi), gaelscoileanna, bir ortak eğitim gündüz okulu (St. Gerard's Okulu) ve özel ihtiyaç okulları da dahil olmak üzere yaklaşık 13 ilköğretim okulu bulunmaktadır. Bölgedeki orta öğretim okulları arasında Saint Brendan's Koleji, Loreto Ortaokulu ve St. Kilian's Topluluk Okulu ve Sunum Koleji bulunmaktadır. Ayrıca bir çok İngilizce eğitimi veren dil okulları da yerel olarak faaliyet göstermektedir.

 

Göz At;

  1. İrlanda Şehirleri
  2. Kuzey İrlanda
  3. İrlanda'da Yaşam
  4. Dublin Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım
  5. İrlanda'da Dil Okulu
  6. İrlanda'da Eğitim
  7. İrlanda'da Work and Study

egitim irlanda on kayit

 

ogrenci izlenimleri irlanda dil okulu

 

Bu kategoriden diğerleri: « Galway

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 789 13 57 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.