Cork İrlanda

Cork

Cork İrlanda’nın Dublin’den sonra ikinci büyük şehridir. Cork şehri, ismini Galce dilindeki bataklık anlamına gelen “coarhe” kelimesinden almıştır. Cork, başkent Dublin kadar kalabalık bir nüfusa sahip olmasa da kuşkusuz daha yerel öğeler barındıran gelişmiş bir şehirdir. Cork’un üzerinde bulunduğu Lee Nehri sularını Dünyanın en büyük doğal limanı olan Cork Harbour’a dökmektedir. Nehir kenarında kurulan bu şehir, ziyaretçilerine adeta bir ada havası vermektedir.

915-922 yılları arasında Vikingler burayı ticaret limanı olarak kullanmaya başlamışlardır.  Cork Opera House, Crawford Municipal Art Gallery ve Lewis Glucksman Gallery şehrin kültürel mekanlarındandır.

 

cork opera house

 

Cork Yemek Kültürü

Cork nehir kıyısına kurulu bir şehir olduğundan, yemek kültürü çeşitliliği bakımından çok fazla seçenek yer almamaktadır. Deniz mahsulleri en fazla tükettikleri yiyecekler arasındadır. Midye, Levrek, Istakoz, Karides ve Sazan gibi deniz ve su ürünlerini taze bir şekilde her zaman her yerde tüketebilirsiniz. Ayrıca ülke çapında çok meşhur olan Fish and Chips'i de söylemeden geçmek olmaz. Cork’ta İspanya, İtaya ve Brezilya mutfaklarına rastlayabilirsiniz ve bazı restoranlarda bu ülkelerin hamburger ve sandviçlerini deneyebilirsiniz. Farklı lezzet arayanların en uğrak yerlerinden biridir.

Bölgenin tarihi sokaklarındaki kafelerde meşhur şaraplarını tadabilirsiniz. Sabah kahvaltısında; patates, peynir ve soslarla harmanlanmış yerel yiyeceklerini tüketmektedirler. Hemen hemen her kahvaltı ve yemeklerinde, patates tüketirler. Yemeklerin içinde veya yanında, kızartarak veya haşlanmış olarak koyarak, tüketirler.

 

 

Cork'ta Gezilecek Yerler

Cork'da görmeniz gereken, birçok güzel yer bulunmaktadır. Su kanalları, müzeleri ve rengârenk binaları, mimari dokusunu koruyan kaleleri ve doğal güzellikleri ile göz dolduran bir şehirdir. Kapalı ve açık Pazar yerlerinden istediğiniz her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Şehrin geniş ve kozmopolit yapısı gereği ve nüfusun az olmasıyla birlikte sakin bir kent olması, kentte yaşamak için olumlu avantajlardan biridir.

Cork'da mutlaka görmeniz gereken bir kaç yeri sizler için derledik. Listenize eklemeyi unutmayın!

 

Blarney Şatosu

Blarney Castle, dünyaca ünlü Blarney Stone'a ev sahipliği yapar. İrlanda asıllı Cormac MacCarthy tarafından altı yüzyıldan daha uzun bir süre önce inşa edilen kale, dünyanın dört bir yanından gelen turistleri cezbediyor. Kalenin içinde ziyaretçiler, manzarayı görmek için mazgallı taşlara çıkabilir ve taş bina içerisinde yer alan zindanları da keşfedebilirler. 

blarney castle cork

 

Fota Wildlife Park

Fota vahşi yaşam parkı, yetişkinler ve çocuklar için olduğu kadar büyükler için harika vakit geçirilebilecek bir yerdir. Cork şehrinin doğusundan birkaç kilometre uzaklıkta olan 70 dönümlük vahşi yaşam parkı, ziyaretçilerin gözlemleyebildiği ve onlarla etkileşime girebildiği doğal ortamlarında gezebilmeleri mümkün olan hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bu parkda piknik ya da uzun yürüyüşler de yapabilirsiniz.


fota wildlife park cork

 

Cork İngiliz Pazarı

Cork şehrinin kalbinde ve merkezindeki göz alıcı bir çeşme ile, bu ilginç kapalı pazar alanı 1788'den beri ticaret yapmaktadır. Cork Belediye Meclisi'nin sahibi olarak, dünyanın en eski belediye pazarlarından biridir. Bu kapalı pazar alanını gezdikten sonra üst kattaki restoranlarda kahvenizi yudumlayabilirsiniz.cork english market

Cork City Goal

Cork şehrinin cazibe merkezlerinden biri olan, 1824'te açılan ve 1923'te kapanmış olan atmosferik ve tarihi City Gaol yani, hapishane. Geçmişteki bu hapishane, şehir sınırları içinde suç işleyen kadın ve erkek esirleri barındırıyordu. Hücreler, mahkumların hava almak için çıkarıldığı taş avlu, ve geri kalan tüm kısımlar bir rehber eşliğinde ziyaretçilere gösterilmektedir.

 

 

*** İrlanda'da work and study hakkında bilgi almak için lütfen buraya tıklayın!

*** İrlanda'da eğitim, yaşam ve öğrenci izlenimleri hakkındaki youtube videolarımıza ulaşmak için buraya tıklayarak Youtube kanalımıza ulaşabilirsiniz.

 

Göz At;

  1. İrlanda'da Eğitim
  2. Neden İrlanda?
  3. İrlanda İnsanları
  4. İrlanda'da Yaşam Masrafları
  5. İrlanda Sağlık Sistemi
  6. İrlanda'da Yaşam
  7. 5 Adımda İrlanda Dil Okulu

 

egitim irlanda biz sizi arayalim

egitim irlanda goruntulu danismanlik

Ekran_Alıntısı.PNG

ogrenci izlenimleri irlanda dil okulu

Öğeyi Oyla
(6 oy)
Etiketler
Bu kategoriden diğerleri: « Limerick Şehri Galway »

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 789 13 57 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.