Limerick Şehri

Limerick Şehri

Shannon ve Abbey nehirleri arasında yer alan ve İrlanda'nın en büyük 4. şehridir. Şehrin tarihi milattan sonra 812 yılına kadar uzanmaktadır ancak kesin olmamakla birlikte çok daha eski zamanlarda bu şehirde yerleşim kurulduğu düşünülmektedir. Eski zamanlarda vikinglerin yerleşimi altındayken, modern tarihte ise Birleşik Krallık etkisinde yönetilen bir şehirdi. Limerick 16. ve 17. yüzyıllarda İrlanda'nın en güzel şehri olarak anılmaktaydı. Limerick şeherinde yaşayan İngilizce  hakim Luke Gernon o zamanların Limerick'ini ''büyüleyici mermer binaları ile Limerick tıpkı Oxford şehri gibidir'' diye ifade etmiştir.

 

 

Limerick İrlanda'nın Neresinde

İrlanda ulster, munster, leinster ve connaught isminde dört bölgeden oluşmaktadır. İrlanda'nın güneyini ifade eden munster bölgesinde olan Limerick şehri aslında İrlanda adasının tam ortasında yer almaktadır. Fiziki olarak güneybatı İrlanda'da yer alan Limerick'e ulaşım, doğrudan hava yolu ile sağlanırken aynı zamanda otobüs ve tren yoluyla da ulaşım sağlanmaktadır. Limerick'e otobüs ve tren yolu ulaşımı İrlanda'nın hemen hemen her büyük şehrinden sağlanmaktadır.

 

limerick

 

Limerick Gezilecek Yerler

İrlanda'nın en güzel şehirlerinden birisi olarak anılması ve tarihi ile gezilecek yer seçeneği bol olan Limerick'in en gözde noktaları:

King John’s Castle

1210 yılında Kral John emriyle yapılan kale Avrupa'da yapısı korunmuş Norman Kalesi olarak efsaneleşmiştir. Günümğzde sergilerin ve önemli etkinliklerin yapıldığı bina kale açıktır.

 

king john limerick

 

Hunt Museum

Yaklaşık 2500 dini ve sanat eserini barındıran Hunt müzesi, dünya kültürlerini ve antika eserleri meraklılarıyla bir araya getirmektedir. Limerick'te kesinlikle görülmesi gereken bir müzedir.

 

limerick hunt museum

 

Limerick City Museum

Taş ve demir çağından eserlerin de bulunduğu Limerick şehir müzesinde yaklaşık 60 bin koleksiyon eser sergilenmektedir. Limerick tarihi boyunca önemli görülen eserlerin sergilendiği bu müzeye giriş ücretsizdir.

 

limerick city museum

 

St. Mary’s Cathedral

Tarihi 1168 yılına kadar uzanan katedral, şehrin en eski yapıtlarındandır. İlk zamanlarda yapının asıl kullanım amacının Vikinglerin toplantı binası olduğu düşünülmektedir.

 

limerick st marry

 

People's Park

Yapımına 19. yüzyılın başlarında başlanmış ancak büyük kıtlık sebebiyle yarım kalmıştır. 1877'den beri Limerick şehir merkezinde bulunan park doğası ve bitki çeşitliliği ile görülmesi gereken noktalardan birisidir.

 

limerick people park

 

Ayrıca Frank McCourt Museum, Milk Market, Newtown Perry, Thomond Park, St John's Cathedral, Limerick City Gallery of Art, The Treaty Stone, Lough Gur, Ballyhoura Mountains, Curraghchase Forest Park gezilip görülmesi gereken yerlerdendir. 

 

Limerick'te Ulaşım

İrlanda'da ulaşım sistemi, İrlanda'nın her şehri için aynıdır. Limerick'te de indirimli öğrenci leap kartı ile toplu taşıma araçlarından yararlanabilirsiniz. Limerick'te hem otobüs hemde tramvaylar aracılığıyla şehir içi ulaşım kolaylıkla yapılmaktadır.

 

Limerick Yaşam Masrafları

Avrupa ülkeleri arasında İrlanda yaşam standardı en yüksek ülkelerden birisidir. İrlanda' da asgari ücret düzeyinde yaşam standarnın yüksek olması, kazancınız ile geçiminizi kolaylıkla denkleştirebileceğiniz anlamındadır. İrlanda'da yaşam masrafları konaklama, ulaşım ve market giderleri gibi temel ihtiyaçlarınızın part-time öğrenci maaşıyla bile sağlanabildiğini duymak sizi şaşırtabilir. Nüfus yoğunluğuna göre şehirlerin pahalılığı değişmektedir ancak Limerick için yaşam masraflarının diğer şehirlere kıyasla uygun olduğunu da eklemek gerekmektedir. Örneğin, Dublin şehri dışına çıktıkça konaklamak için kira gideriniz neredeyse yarı yarıya azalmaktadır.

 

 

Limerick Türk Nüfusu

İrlanda'nın nüfusu yaklaşık 5 milyondur. Toplam nüfus içerisinde Türk nüfusu ise konsolosluğun açıkladığı verilere göre 4.500 civarındadır. Genel olarak nüfusun çok büyük bir kısmı Dublin ve Cork gibi şehirlerde olduğundan dolayı, Türk nüfusunun da yoğun olduğu şehirler Dublin ve Cork'tur. Limerick'te ise Türk nüfusu nispeten azdır. Dil okuluna gelecek olan öğrenciler için Türk nüfus yoğunluğu önemli bir kriter ise, Limerick şehri dil okulu için göz önünde bulundurulması gereken bir şehirlerden birisidir.

 

Limerik Dil Okulları 

Limerick Language Centre

Rightword Language Institute

ELI English Language Institute

Birchwater Education

 

Limerick Dil Eğitimi Avantajları

 • Kaliteli dil okulları
 • Az Türk Nüfusu
 • Sıcakkanlı İrlanda insanları
 • Limerik tarihi ve doğası

Ayrıca bakınız: İrlanda'da Dil Eğitimi Almanın 10 Avantajı

 

Göz At;

 1. Sıkça Sorulan Sorular
 2. İrlanda'da Dil Okulları 
 3. Neden İrlanda'da Eğitim
 4. İrlanda'da Dil Eğitimi Almak için 8 Neden!
 5. Neden Eğitim İrlanda?
 6. İrlanda'da Eğitim
 7. İrlanda'da Work and Study

 

egitim irlanda biz sizi arayalim

egitim irlanda goruntulu danismanlik

Ekran_Alıntısı.PNG

ogrenci izlenimleri irlanda dil okulu

Bu kategoriden diğerleri: « İrlanda Dublin Hakkında Cork »

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 789 13 57 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.