İrlanda'da Banka Hesabı Açma

İrlanda`da Banka Hesabı Açma

Türkiye'de ki banka hesaplarından yurtdışına para transferi ve yurtdışında ATM'lerden para çekme işlemleri maliyetli ve nispeten zor olduğu için, bu yazımızda İrlanda'ya dil okuluna gelen öğrencilerin İrlanda'da ATM'den para çekme ve İrlanda'da banka hesabı açma  işlemlerini nasıl yapabileceklerini anlatacağız.Öncelikle İrlanda'ya uzun dönem dil okulu olan Work & Study programıyla gelen öğrencilerin banka hesabı açma hakkı bulunmaktadır.İrlanda'da kısa dönem dil okulu öğrencilerinin banka hesabı açma hakları maalesef bulunmamaktadır. İrlanda'da banka hesabı açma işlemi Türkiye'deki gibi hızlı olmamaktadır.Ancak İrlanda’da çalışmayı plalayan öğrencilerin vakit kaybetmeden banka hesaplarını açmalarını tavsiye ederiz çünkü maaşlarınız İrlanda’da bulunan banka hesabınıza yatırılacaktır.

 

irlanda banka hesabı

 

İrlanda'da çoğu dil okulunun anlaşmalı olduğu banka ve banka şubesi farklılık göstermektedir ve ya bazı okulların ise bankalarla anlaşması bulunmamaktadır. Okulunuzun anlaşması var ise, okulunuzdan banka hesabı açılması için alacağınız bir yazı ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.Eğer okulunuzun banka ile anlaşması yoksa, GNIB (İrlanda oturum izni) ve PPS (İrlanda çalışma izni) kartlarınızı aldıktan sonra AIB bankasının herhangi bir şubesine giderek banka hesabınızı açtırabilirsiniz.Dublin merkezde bulunan şubeler yoğun olduğu için banka hesabı açma randevusunu ileri tarihlere verebilir veya işinizi yapmayabilirler ama merkez dışındaki şubelere giderseniz hesabınızı daha hızlı bir şekilde açabilirsiniz.

 

irlanda banka hesabı


İşlemlerinizi yaptıktan sonra bir hafta içerisinde evinize öncelikle kartınızın şifresi, bikaç gün sonrasında ise kartın kendisi gelir. Güvenlik amacıyla ikisini farklı farklı zarflarda göndermektedirler.
Kartınız ve şifreniz elinize ulaştıktan sonra paranızı hesaba yatırabilir, hesabınızdan para çekebilirsiniz.

 

İrlanda'da Hangi Bankalar Var?

Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bankalar sırasıyla

 • Ulster Bank,
 • AIB 
 • Bank of Ireland şeklindedir.

Kuzey İrlanda merkezli olan Ulster Bank diğer iki İrlanda bankası kadar büyük olmasa da, en iyi online bankacılık sistemine sahip olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Bunların dışında diğer İrlanda bankaları EBS, KBC Bank, Permanent TSB'dir. Tüm bu bankalar İrlanda merkez bankası tarafından denetlenmektedir.

 

irlanda banka hesabı

 

İrlanda'da Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Eğer Okulunuzun Banka İle Anlaşması Varsa;

 • Okulunuzdan bankaya yazılmış mektubunuz
 • İrlanda’da yaptırmış olduğunuz sağlık sigortanız (Burada hatırlamanız gereken nokta, sigorta yaptırırken İrlanda'dan bir adres vermiş olmanız. Aksi takdirde banka yeniden sigorta yaptırmanızı isteyebilir.)
 • Pasaportunuz

Eğer Okulunuzun Banka İle Anlaşması Yoksa;

 • GNIB (İrlanda Oturum İzni Kartı)
 • PPS (İrlanda Çalışma İzni Kartı)
 • İrlanda'da ki sağlık sigortanız
 • Pasaportunuz

 

İrlanda'da Türk Bankaları Var Mı?

İrlanda'da Türk bankası bulunmamaktadır, aslında buna ihtiyacınız da yok. İrlanda'da visa veya master card logolu tüm banka ve kredi kartlarını sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.Ayrıca İrlanda'ya gelmeden önce Türkiye'de açtırmış olduğunuz CepteTeb banka kartınız ile İrlanda'da banka hesabı açana kadar en az kesinti ile para çekimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 irlanda banka hesabı

 

İrlanda'da Banka Hesabı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 1. İrlanda'da banka hesabı açtırmak ne kadar sürer?
 2. İrlanda’da banka hesabı açtırırken ücret ödemek gerekiyor mu?
 3. Türkiye’deki kartımı marketlerde veya restoranlarda kullanabilir miyim? Kesinti olur mu?
 4. Türkiye kartımdan irlanda bankalarına ait ATM'lerden para çekebilir miyim? Ne kadar kesinti olur? Maksimum limit nedir?
 5. Cepteteb kartını İrlanda’ya gitmeden be kadar önce açtırmalıyım?
 6. Ailem bana nasıl para gönderebilir?
 7. Ailemin Türkiye banka hesabına mı İrlanda banka hesabına mı para göndermesi daha mantıklı? Kesinti miktarları ve günlük limit ne kadar?

Göz At;

 1. Sıkça Sorulan Sorular
 2. İrlanda'da Faydalı Uygulamalar
 3. İrlanda Para Birimi ve Ekonomisi
 4. İrlanda'da Üniversite Okumak
 5. İrlanda'da Burs İmkanları
 6. İrlanda'da Eğitim
 7. İrlanda'da Work and Study

 

egitim irlanda biz sizi arayalim

egitim irlanda goruntulu danismanlik

Ekran_Alıntısı.PNG

ogrenci izlenimleri irlanda dil okulu

 

 

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 789 13 57 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.