irlanda-da-avantajli-türk-banklari

İrlanda'da Avantajlı Türk Bankaları

İrlanda’ya gelecek öğrencilerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de Türkiye’den hangi bankanın İrlanda’da daha avantajlı olduğu. Daha önce sizlere para transferinde Transferwise uygulamasının avantajlarından bahsetmiştik.(Transferwise yazımıza ulaşmak için buraya tıklayın!); bu yazımızda ise Türkiye’deki banka kartlarının İrlanda’da kullanımından ve hangi bankaların daha avantajlı olduğundan bahsedeceğiz.

 

1-Kart Kullanımını Yurtdışına Açmak

İrlanda’ya gelirken öncelikli olarak bankamatik kartınızın kullanımını yurtdışı kullanımına açmanız gerekmektedir çünkü; buraya geldiğinizde bu işlemi yaparken Türkiye’deki telefonunuza güvenlik kodu gideceğinden süreç biraz daha karışık olabiliyor.

 

kart-kullanimini-yurdisina-acmak

 

2- Alışveriş

Kartınızın kullanımını yurtdışına açtıktan sonra, İrlanda’da Türkiye’deki bankamatik kartınızı marketlerde, mağazalarda, cafelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yaptığınız ödemeler, Türk Lirası hesabınızdan çekililiyor ve bankalar Türk Lirasını gece makasın en açık olduğu saat dilimlerinde Euro’ya çeviriyor. Yani, gün içerisinde Euro 6’ysa bankalar 6.2€ seviyesinde çeviriyor.

 

alisveris-odemesi

 

3-ATM'den Para Çekme

Para çekmek istediğinizde ise bu durum yine aynı şekilde devam etmektedir ve çektiğiniz tutar gece Türk Lirası hesabınızdan makas farkının en açıldığı zaman çekildiği gibi ayrıca bankalar 10-15€ ekstra komisyon kesmektedir.

 

atm-para-cekme

 

4- CEPTETEB

Bizim önerimiz ise, CEPTETEB kullanmanız. CEPTETEB’i alışveriş yaparken kullandığınızda diğer bankalarda olduğu gibi Türk Lirası hesabınızdan çekmektedir ancak direkt ATM’den para çekmek istediğiniz zaman Euro hesabınızdaki parayı sadece 2.10€ komisyon ödeyerek çekebilirsiniz. Diğer bankalarda maalesef böyle bir uygulama bulunmuyor ve sadece Türk Lirası hesabınızdaki parayı çekebiliyorsunuz. Yani, örnek vermek gerekirse İş Bankası hesabındaki Euro hesabınızı kartınıza tanımladığınızda İrlanda’da kullanamıyorsunuz sadece Türk Lirası hesabınız karta tanımlı olduğunda kullanabiliyorsunuz. CEPTETEB kartınızda Türk Lirası veya Euro hesabınızın tanımlı olması fark etmemektedir; ATM’den para çekmek istediğinizde Euro hesabınızdan, alışveriş yaparken TL hesabınızdan çekmektedir.

Gün içerisinde ATM’den çekebileceğiniz paranın miktarı Türkiye’deki bankanıza ve burada paranızı çekmek istediğiniz bankanın ATM’sine göre değişkenlik göstermesine rağmen günlük çekebileceğiniz ortalama paranın sınırı 700€’dur.

 

para-cekme-siniri

 

İrlanda’ya Work & Study programıyla gelenler çalışmaya başladıklarında İrlanda’da banka hesabı açıp buradaki hesaplarını kullanabilmektedirler. "İrlanda'da banka hesabı açtırmak" ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın!

İrlanda hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz hemen bizimle iletişime geçin!!

 

egitim irlanda on kayit

ogrenci izlenimleri irlanda dil okulu

 

Öğeyi Oyla
(0 oy)

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 789 13 57 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.