Yurt Dışı Yüksek Lisans Ülke Karşılaştırmaları

Aşağıda hazırladığımız tabloda ana dili İngilizce olan ülkeler baz alınarak yurt dışında yüksek lisans karşılaştırmaları yapılmıştır. Anadili İngilizce olmayan ülkelerin yüksek lisans şartları daha uygun olsa bile ülkelerin kendi dillerini öğrenmek öğrencilere ekstra yük getirmekte ve iş bulma zorluğu olarak karşılarına çıkmaktadır.

 

 

İrlanda Yüksek Lisans Eğitimi

İrlanda’da Yüksek Lisans yapabilmek için temel şartların başında dil yeterliliği gelmektedir. Dil yeterliliğinizin IELTS 6.0-6.5 veya TOEFL skoru almanız ayrıca mezun olduğunuz üniversite ortalamanızın en az 2.5 olması gerekmektedir.  İrlanda'da Yüksek Lisans 1 yıl sürmektedir ve okurken part-time çalışma hakkınız bulunmaktadır. Ayrıca İrlanda'da yüksek lisans mezuniyetiniz sonrası 2 yıl full-time çalışma hakkınız da bulunmaktadır. 

İrlanda'da alanı dışında yüksek yapmak isteyen veya not ortalaması çok düşük öğrenciler için 8 aylık Higher diploma eğitim imkanı sunulmaktadır. Mezuniyet sonrasında 1 yıl full-time çalışma izni verilmektedir. 

** İrlanda’da yüksek lisans yapabileceğiniz üniversiteleri buradan inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Amerika Yüksek Lisans Eğitimi

Amerika’da yüksek lisans için gerekli olan şartlar, İngilizce yeterlilik seviyenizi IELTS ve TOEFL skorları ile ispat etmeniz gerekmektedir. IELTS için her bendi 6.5 altında olmama şartı ve TOEFL IBT için 80-95 puan olarak belirlenmiştir. Ancak Türkiye’de %100 İngilizce eğitim veren bir üniversitelerden mezun olduysanız TOEFL veya IELTS belgesi istenmeyebilir. 

Ayrıca Amerika'da yüksek lisans şartı olarak GMAT ve GRE sınavlarından okuyacağınız alana göre birinden skor istemektedir. GMAT sınavdan alınabilecek maksimum puan 800 dür, top üniversitelerin büyük çoğunluğu sınavdan minimum 600 puan talep etmektedirler. Sınavın geçerlilik süresi 5 yıldır. GRE sınavı için belirlenen bir skor bulunmamaktadır. Her kurum farklı GRE skoru talep etmektedir. 

 

GMAT Testi,

GMAT; öğrencilerin problem çözme ve analitik düşünme gibi yeteneklerine yönelik İngilizce olarak değerlendiren bilgisayar tabanlı bir sınavdır. Sınav aynı zamanda İngilizce gramer bilgisinin yanında geometrik ve aritmetik bilgiye de sahip olmanızı gerektirmektedir. GMAT testi, başta Amerika olmak üzere yurtdışında işletme, pazarlama, finans, MBA, muhasebe gibi yüksek lisans başvurularda yeteneklerini ölçmeyi hedefleyen zorunlu bir sınavdır.

 • 1 x 30 dk 1 Makale Çözümleme Bölümü
 • 1 x 30 dk Akıl Yürütme Bölümü
 • 1 x 75 dk Sayısal Bölüm
 • 1 x 75 dk Sözlü Bölüm
 • Ortalama toplam uzunluk: 3,5 saat

 

GRE Testi,

GRE testi, sosyal bilimler başta olmak üzere yüksek lisans ve işletme yüksek lisansı eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. Sözel, sayısal ve analitik yazma becerilerinizin ölçüldüğü ve İngilizce olarak değerlendirilen bilgisayar tabanlı bir sınavdır. 

GRE testleri eğitim alacağınız programa göre özelleştirilmektedir. Bazı üniversitelerde yüksek lisans ve doktora başvurularında General GRE testlerinin yanında öğrencilerden GRE subject testlerini almaları da istenmektedir. 8 farklı dalda verilen subject testleri şu şekildedir: biyokimya, biyoloji, fizik, kimya, İngiliz edebiyatı, psikoloji, matematik ve bilgisayar bilimi dir.

 • 1 x 75 dk 2 Makale Çözümleme Bölümü
 • 2 x 30 dk Sözlü Bölüm
 • 2 x 35 dk Sayısal Bölüm

Ortalama toplam uzunluk: 3 saat 40 dakika

 

 

Kanada Yüksek Lisans Eğitimi

Kanada’da yüksek lisans programlarına kabul alabilmek için GPA 3.00 ve üzeri olması gerekmektedir. İngilizce yeterlilik seviyenizi IELTS 6.5 veya TOEFL IBT 80-95 puan olarak belirlenmiştir. Birçok üniversite bölüme göre GMAT ve GRE sınavlarının birinden skor istemektedir. Ayrıca iş tecrübesi istenmektedir. 

Yüksek Lisans süresi 1 yıldır ve okurken part time çalışma hakkınız bulunmaktadır. Mezuniyet sonrası bölümünüze göre 1-3 yıl arasında çalışma izni alma hakkınız doğmaktadır.

 

 

İngiltere Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere’de yüksek lisans 1 yıldır. Tezli veya tezsiz olarak tercih edilebilir. İngiltere'de yüksek lisans için GPA 2.5 kabul eden üniversiteler bulunabiliyor ancak iyi üniversiteler min. 3.0 üstü istiyorlar. İngilizce yeterliliği olmayan öğrenciler için dil kursları ile ielts veya toefl sınavlarından geçerli puanları almalıdırlar.

IELTS 6.5-7.0

TOEFL 550-600

TOEFL IBT 80-90 puan.

İngiltere'de yüksek lisans başvurusu esnasında 2 adet kapalı zarflarda akademik referans istenmektedir. Yüksek lisans için kısmi burs veren üniversiteler bulunabilir burs miktarı GPA başarı puanınıza oranla belirlenir. Ayrıca İngiltere'de okurken part time çalışma izni mezuniyet sonrası ise iki yıl çalışma izni de verilmektedir.

 

 

Avustralya Yüksek Lisans Eğitimi

Avusturalya’da yüksek lisans yapabilmek için 4 yıllık bir üniversiteden en düşük 2.20 GPA ile mezun olmuş olmanız gerekmektedir. IELTS 6.0-6.5 TOEFL ise 89-95 veya PTE 60 ve üzeri seviyelerinde skorunuz olması gerekmektedir. Dil yeterliliğini sağlayamayan öğrenciler için özel dil kursları veya üniversitelerin hazırlık sınıfları ile yeterliliği sağlamak mümkündür. 

Avustralya'da yüksek lisans yaparken aynı zamanda part-time çalışma hakkınız ve mezuniyetiniz sonrasında 2 yıl full-time çalışma hakkınız bulunmaktadır. 

Avusturalya’da yüksek lisans 1 ve 2 yıllık olarak değişmektedir. 1 yıllık Yüksek lisans programları tezsiz dir. Kabul şartları arasında akademik referanslarınız olmalıdır. Nadiren de olsa bazı üniversitelerin GMAT skoru istemektedir.


 

*** Yeterli düzeyde İngilizce seviyesine sahip olmayan öğrenciler öncelikli olarak İrlanda’daki dil okullarında dil eğitimi alıp, sonrasında eğitimine başlayabilmektedirler.

*** Dil okulu fiyatları ve ayrıntılı bilgi için bilgi istek formumuzu doldurun!

 

Göz At!

 1. İrlanda'da Yüksek Lisans Seviye Tespit Sınavı - Duolingo Sınavı
 2. İrlanda'da Yüksek Lisans 2021
 3. İrlanda'da IELTS Puansız Yüksek Lisans Fırsatı
 4. İrlanda’da Yüksek Lisans için Kolay Kabul Alabileceğiniz 3 Üniversite
 5. İrlanda'da Yüksek Lisans Tüm Üniversiteler
 6. İrlanda'da Yüksek Lisans Maceram (öğrenci Yorumları) 

 

egitim irlanda biz sizi arayalim

egitim irlanda goruntulu danismanlik

Ekran_Alıntısı.PNG

ogrenci izlenimleri irlanda dil okulu

Öğeyi Oyla
(0 oy)

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
0541 789 13 57 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
+90 542 353 69 84 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.