İrlanda'da İş İmkanları

İrlanda'da İş İmkanları

İrlanda'da çeşitli sektörler için onlarca iş olanakları mevcuttur. Sektörler arası kıyaslama yapacak olduğumuzda ise yazılım, bilişim, pazarlama ve teknoloji alanındaki sektörlerin İrlanda'da daha popüler olduğunu iş imkanının daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bu sektörlerin öncü isimleri Apple, Facebook, Twitter, Microsoft, Google, Linkedin, Yahoo, Oracle, Ebay, SAP, DELL gibi şirketlerin Avrupa Merkez ofisleri İrlanda'da yer almaktadır. Bu şirketlerde çalışma imkanının yanında, adı geçen şirketler için çalışan bazı alt kuruluş ya da ajanslarda da iş imkanına sahip olabilirsiniz. Şirketler sık sık Türk pazarları için Türkçe bilen nitelikte iş ilanları açmaktadır. Yazılım ve Bilişim sektörünün yanında İrlanda'da finans ve bankacılık sektörünün de gelişmiş olduğunu eklemeliyiz. Finans ve bankacılık sektörünün önde gelen isimleri KPMG, Pwc, Deloitte, E&Y, BNP Paripas, State Street, Grant Thornton gibi şirketlerin ofisleri de Dublin şehrinde yer almaktadır.
Sağlık ve mühendislik sektörlerinde ise diğer sektörlere kıyasla daha az iş imkanı olduğunu söylemeliyiz.

 

Çalışma İmkanları

 


Türk Vatandaşlarının İrlanda'da Çalışma Hakkı

Türkiye'den iş bularak İrlanda'ya gelme durumunuzda, işyeriniz size sponsor olmakta ve işyerinizin başlatacağı işlemler neticesinde çalışma iznine sahip oluyorsunuz. Ancak, İrlanda'ya gelen pek çok Türk vatandaşı dil ya da üniversite eğitimi sayesinde çalışma hakkı elde etmektedir. İrlanda'da 25 haftalık Work& Study programına kayıt yaptırdığınızda 6 ay part-time, 2 ay full-time çalışma hakkına sahip oluyorsunuz. İrlanda'da part-time çalışma saati haftalık 20, full-time çalışma saati ise haftalık 40 olarak belirlenmiştir. İrlanda'da work&study programı hakkında yazdığımız yazıyı okumanızda fayda var.
İrlanda'da üniversite ya da master eğitimi alacaksanız eğer, eğitim gördüğünüz süre boyunca part-time çalışma hakkınız bulunmaktadır. Üniversite mezuniyetinizin ardından 6 ay, master mezuniyetinizin ardında ise 2 yıl tam zamanlı çalışma hakkında sahip oluyorsunuz.

 

Çalışma İzni


İrlanda'da üniversite ve master için yazımıza baktınız mı?


İrlanda'da Öğrenci İş Olanakları

Her ülkede olduğu gibi İrlanda’da da iş imkanlarının en fazla olduğu şehir başkent Dublin’dir. Dublin, birçok turistin gözdesi olması sebebiyle gerek öğrencilerin part-time iş bulabilecekleri cafe, bar ve restoranların gerekse kurumsal olarak tam zamanlı çalışılabilecek şirketlerin çokça bulunduğu sosyal ve kültürel açıdan zengin bir şehirdir.
Öğrencilerin iş bulmaları girişkenliklerine ve özellikle İngilizce seviyelerine bağlıdır. İrlanda'da alanınız dışında geçici işlerde çalışabileceğiniz gibi, kendi alanınızla alakalı part-time işler de bulma imkanını sahipsiniz.
İrlanda'da part-time yapabileceğiniz işler bebek-çocuk bakıcılığı, kasiyer-satış danışmanlığı, garsonluk, bulaşıkçılık ve ya temizlik işleri gibi sıralamak mümkün.


İrlanda'da Nasıl İş Bulabilirim

İrlanda'da iş ilanlarına şirketlerin kendi kariyer sayfasından ulaşabileceğiniz gibi aşağıdaki sitelerden de ulaşabilirsiniz.
- www.jobs.ie
- www.irishjobs.ie
- www.jobgalleries.com
- www.indeed.ie
- www.monster.ie
- www.gumtree.ie

Bu siteler İrlanda'da iş bulmak isteyenlerin en çok tercih ettiği sitelerdir.Bunun dışında özellikle öğrenciler sadece 1 sayfalık basit bir CV hazırlayıp, kapı kapı dolaşarak iş fırsatlarını kovalayabilirler. Başta Tesco, Lidl ve Aldi olmak üzere büyük marketlere CV lerini bırakabilirler.


İrlanda'da Maaşlar Nasıl?

İrlanda minimum çalışma ücreti en yüksek olan ülkelerden biridir ve saatlik 10.10 Euro'dur. İrlanda'da mesleklere göre maaş dağılımını kontrol etmek için İrlanda'da Çalışmak yazımıza bakabilirsiniz.

 

İrlanda Maaş

 

 

Göz At;

  1. İrlanda'nın Başkenti Dublin
  2. Work and Study vs. Work and Travel
  3. İrlanda'da Yaşam
  4. İrlanda'da Master İçin Kolay Kabül Alabileceğiniz 3 Üniversite
  5. İrlanda'da Dil Okulu
  6. İrlanda'da Eğitim

 

 

egitim irlanda on kayit

 

ogrenci izlenimleri irlanda dil okulu

 

İlgili Haberler

twitterda calismak  egitim irlanda danisman is ilani    
Twitter'da Çalışmak İster misiniz?  Yurtdışı Eğitim Danışmanı Aranıyor    

 

 

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 789 13 57 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.